Pełną parą do Młocin! Opowieść o dawnej kolei młocińskiej 🗓

17:00, sobota, 21.09.2019
Stara mapa Młocin

Szanowni Pasażerowie, ruszamy w historyczną podróż! 21 września 2019 roku minie dokładnie 100 lat i 1 dzień od uroczystego rozpoczęcia budowy linii kolejowej z Warszawy Gdańskiej do Młocin. Z tej okazji chcemy przypomnieć fascynujące dzieje dawnej kolei młocińskiej, która wprawdzie istniała przez krótki czas, ale znacząco zapisała się w naszej lokalnej historii.

Dlaczego właściwie poprowadzono linię kolejową do Młocin? Którędy biegły tory i gdzie znajdowały się stacje? Ile kosztowały bilety? Jak kolej młocińska wpłynęła na rozwój okolicy? W którym roku przedłużono linię do Łomianek i Puszczy Kampinoskiej? Kiedy kolej przestała funkcjonować i jakie pozostały po niej ślady?

Na te pytania (jak i wiele innych!) odpowie Mateusz Napieralski – badacz dziejów Młocin, z pochodzenia młociniak „po kądzieli”, autor książki „Dawna Wólka Węglowa: wspomnienia mieszkańców”, pracownik Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Wstęp wolny.

Spotkanie jest inicjatywą sąsiedzką, realizowaną dzięki uprzejmości Mateusza Napieralskiego.


Miejsca Aktywności Lokalnej wspierają lokalne pomysły i działania społeczne mieszkańców. MAL-e sprzyjają nawiązywaniu sąsiedzkich relacji oraz aktywnemu spędzaniu czasu wolnego w najbliższym otoczeniu. Robią to np. poprzez udostępnianie przestrzeni na oddolne działania i wspólne aktywizowanie sąsiadów. MAL-e to odpowiedź na brak przestrzeni, gdzie mieszkańcy mogą nieodpłatnie realizować swoje pomysły.

Scheduled Archwium